Surat, Gujarat
GST No. 24AAICP6263D1ZI
Call 07942617462 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Power Consumption | 2.8 KW |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Machine Type | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Machine Speed | 1000 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PARAMOUNT |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 415 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Speed | 1000 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | LESS POWER CONSUMPTION |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | PARAMOUNT LOOM |
| Material | MS |
| Model Name/Number | FALCON 9200 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Speed | 1000 RPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | LESS POWER CONSUMPTION |
| Brand | PARAMOUNT LOOM |
| Machine Type | Automatic |
| Material | MS |
| Model Name/Number | FALCON9200 |
| Voltage | 220V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2hp |
| Usage/Application | Weaving |
| Material | Cast iron |
| Voltage | 220v |
| Weight | 2700kg |
| Country of Origin | Made in India |
INDO RAPTOR 786
· ModelINDO RAPTOR 786
· Width170 to 360
· DeliveryWithin a week to 45 days
· Benefits:Operator Friendly rapier loom
Low Maintenance
Low Power consumption as compared to other Indian made machines
High Performance, Superior Quality
· Width : 170, 180, 190, 210, 230, 280, 360 Cm (i.e. 60” to 141”)
· Weft selection up to 8 color mechanical or electronic
· Warp stop motion infrared sensor and weft stop motion Peizo electronic sensor
· Yarn range spun yarn: Ne 8.0 to Ne120, Filaments yarn : 20 Den to 2000 Den
· Take up : continues mechanical or servo electronic take up
· Let off : mechanical worm wheel type or servo electronic Let-Off
· Beam size: beam dia 400mm,600mm,800mm
· Back rest : double back rest rolls or electronics tension control
Shedding Motion: Plain, Dobby and JacquardAdditional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Power Consumption | 1.8 kw |
| Dimensions | 5700x1827x2100 cm |
| Machine Type | Automatic |
| Frequency | 50 hz |
| Voltage | 220 v |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Meter/Day) | 70 METRE |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| Weight | 1000 KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Automatic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | PARAMOUNT LOOMS |
| Voltage | 415 V |
| Power | 2.8KW |
| Frequency | 50 HZ |
| Material | MILD STEEL |
| Speed | 1000 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
BENEFITS
• Truly high speed weaving machine.
• Speed up to 1000rpm depend on yarn.
• Lowest maintenance compare to other company water jet looms.
• Paramount collaborated water jet is well-known for best fabric
quality weaving and excellent feel fall in fabrics.
• More than 15 years of life cycle (Other company 7-8 years)
• Electrostatic painting and high quality casting gives corrosion
Additional Information:
View Complete details