Surat, Gujarat
GST No. 24AAICP6263D1ZI
Call 07942617462 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 4 Unit
Product Brochure
| Machine Speed (RPM) | 1000 |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power | 2.2Kw |
| Loom Dimension | 190 |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Voltage | 415 V |
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | Textile Industry |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | less power consumption |
| Material | MS |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Paramount Looms |
| Frequency | 50 Hz |
designed with the concept provide the high performance air jet loom for Viscose fabric. It can weave high- quality fabric with lower cost, to realize the maximization of investment gains, to guarantee winning victory in the keen market competition.
BENEFITS
• Top choice for defect less viscose
fabrics weaving
• Low Power consumption technology.
• Lowest vibration.
• Mass production of fabrics
• Wide range of fabric weaving
• Least manpower required
• Fastest ROI on the machine .
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1000 hooks |
| Machine Type | Automatic |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Brand | PARAMOUNT LOOMS |
| Frequency | 50HZ |
1440 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
Additional Information:
View Complete details