Surat, Gujarat
GST No. 24AAICP6263D1ZI
Call 07942617462 80% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Capacity | 640 Hooks |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Speed | 350 rpm |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Speed | 650 rpm |
| Shedding | 95 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Dimension | 950 x 900 x 1450 mm |
640 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Capacity | 150 M/Hour. |
| Usage/Application | Weaving |
| Packaging Type | Box |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Paramount Looms |
| Frequency | 50 Hz |
| Max Speed | upto 350 rpm |
| Power Source | Electric |
| Number Of Hook | 1440 |
1440 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 1.5HP |
| Dimensions | 60 |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Capacity | 2000 hooks |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | INDUSTRY |
| Brand | PARAMOUNT |
| Frequency | 50 HZ |
| Max Speed | 650 RPM |
Naqsh Jacquard
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
| Capacity | 2000 hooks |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| Packaging Type | BOX |
| Brand | PARAMOUNT |
| Automation Grade | AUTOMATIC |
| Frequency | 50 HZ |
Naqsh Jacqaurd
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 1000 Hooks |
| Capacity | 1440 capacity |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | Textile usage |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Number Of Hook | 960 |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Speed | 300 RPM |
| Voltage | 380 |
| Country of Origin | Made in India |
960 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
View Complete details
Product Brochure
| Usage/Application | industrial |
| Number Of Hook | 2688 |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine Speed | 300 rpm |
2688 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
12-heavy duty,long lasting,self lubricating bearing
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | INDO RAPTOR 786 |
| Power | 20HP |
| Usage/Application | Weaving |
| Material | Mild Steel |
| Brand | INDO RAPOTOR 786 |
INDO RAPTOR 786
· ModelINDO RAPTOR 786
· Width170 to 360
· DeliveryWithin a week to 45 days
· Benefits:Operator Friendly rapier loom
Low Maintenance
Low Power consumption as compared to other Indian made machines
High Performance, Superior Quality
· Width : 170, 180, 190, 210, 230, 280, 360 Cm (i.e. 60” to 141”)
· Weft selection up to 8 color mechanical or electronic
· Warp stop motion infrared sensor and weft stop motion Peizo electronic sensor
· Yarn range spun yarn: Ne 8.0 to Ne120, Filaments yarn : 20 Den to 2000 Den
· Take up : continues mechanical or servo electronic take up
· Let off : mechanical worm wheel type or servo electronic Let-Off
· Beam size: beam dia 400mm,600mm,800mm
· Back rest : double back rest rolls or electronics tension control
· Shedding Motion: Plain, Dobby and Jacquard
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 150m per hour |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | TEXTILE USAGE |
| Power Consumption | LESS CONSUMPTION |
| Country of Origin | Made in India |
1440 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
Additional Information:
View Complete details