Surat, Gujarat
GST No. 24AAICP6263D1ZI
Call 07942617462 80% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | INDO RAPTOR |
| Power | 2hp |
| Usage/Application | Weaving |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Capacity | 1500 Set/ Month |
| Power Consumption | 5 kW |
| Dimensions | 54 Inch |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220 V |
| Control Panel | MLAP 0.1 panel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 1.5hp |
| Dimensions | 60 |
| Usage/Application | textile industry |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Power | 1.5HP |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| Machine Type | Automatic |
| Loom Dimension | 60 |
| Machine Speed | 150RPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Power | 1.5HP |
| Machine Type | Automatic |
| Loom Dimension | 60 |
| Machine Speed | 150RPM |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1.5 hp |
| Machine Type | Automatic |
| Loom Dimension | 60 |
| Machine Speed | 150 rpm |
| Capacity | 70 meter at 24 hour |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 8 Piece
Product Brochure
| Power | 1.5hp |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Loom Dimension | 60 |
| Machine Speed | 150rpm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity | 1000 Hooks |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| Power Consumption | LESS CONSUMPTION |
| Country of Origin | Made in India |
1440 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 1.5 HP |
| Dimensions | 60 |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 piece
Product Brochure
| Model Name/Number | Super Excel Plus |
| Capacity | 1500 Set/ Month. |
| Power Consumption | Upto 0.75 kW |
| Dimensions | 60 Inch |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 1040 Kg |
| Usage/Application | Textile Industry |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Material | Mild Steel |
| Brand | PARAMOUNT LOOMS |
| Number Of Hook | 1440 |
| Capacity | 150m per hour |
| Frequency | 50hz |
| Country of Origin | Made in India |
1440 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Machine Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Machine Speed | 150RPM |
| Automation Grade | Automatic |
Designed and Manufactured With Simple and Convenient Mechanism
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Consumption | 0.5 hp |
| Dimensions | 60" |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Semi Automatic |
| Power Consumption | 1.5HP |
| Dimensions | 60 |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details