Surat, Gujarat
GST No. 24AAICP6263D1ZI
Call 07942617462 80% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Power Consumption | 0.5 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Machine Speed | 150 rpm |
| Material | MS |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 1.5HP |
| Usage/Application | TEXTILE INDUSTRY |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Textile Industry |
| Material | Mild Steel |
| Brand | PARAMOUNT LOOMS |
| Number Of Hook | 1440 |
| Capacity | 150m per hour |
1440 hooks electronic jacquard machines with shuttle looms
1- Heavy body, wall thickness is 16 mm
2- s&s modules
3-zero maintanace jacquard
4- suitable for low height.
5-optimum sealing & ventilation to prevent dust penetration
6-maximum life span.
7- speed upto 350 rpm.
8- cam drive also available.
9- easy programming & control.
10- flaxible with all type of looms
11- one person can change parts
***models available 640hook/ 960hook/ 1440hook/ 1536hook & as per customer requirements.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Piece
Product Brochure
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details